ubytování Blansko

Jak o sebe pečovali lidé v pravěku aneb jak se žilo v jeskyních

V souvislosti s jeskyněmi v Moravském krasu člověku přijde na mysl, jak se sebe pečovali lidé v pravěku, kteří jeskynní prostory obývali. Úprava zevnějšku určitě i v této dávné době byla důležitá. Ostatně o tom svědčí řada archeologických nálezů, jež nám ukazují, jak lidé tenkrát žili.

Krása v éře pravěku

I v období pravěku lidem rostly vlasy a vousy a byla potřeba je nějakým způsobem zkrotit. Je tedy pravděpodobné, že vlasy nosili dlouhé stažené do různých uzlů a copánků. To samé platí i pro mužské vousy. Jistě i ženy v tehdejší době se chtěly líbit a vypadat co nejlépe. Některé nálezy archeologů svědčí o tom, že pro řadu účesů museli mít lidé vlasy dlouhé alespoň jeden metr. Možná, že právě vlasy byly měřítkem krásy. K jejich úpravě používali různé bronzové jehlice a další šperky.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

V Moravském krasu najdete hned několik zajímavých jeskyní. Jedna z nich, jeskyně Výpustek, leží v údolí Křtinského potoka mezi Křtinami a Adamovem. Ještě nedávno bylo okolí jeskyně přísně střeženým vojenským prostorem. Už před 15 tisící lety ji obývala zvířata, později lidé. Našlo se tam například několik koster jeskynních medvědů nebo kostra lva jeskynního. 

Za první republiky byly prostory jeskyně upraveny pro potřeby armády. Byla zde skladována munice, německá armáda v ní pak vybudovala podzemní továrnu na výrobu leteckých motorů. V 60. letech 20. století zde československá armáda vybudovala protiatomový kryt. Nyní je jeskyně Výpustek otevřena veřejnosti, které je k dispozici prohlídková trasa dlouhá asi 600 metrů.

Blansko – vstupní brána do Moravského krasu

Protože se v Moravském krasu nachází celá řada zajímavých míst, určitě se oplatí tu najít ubytování. Blansko je možné procestovat pěšky i na kole. Čekají tu na vás Punkevní jeskyně, propast Macocha či Býčí skála, což jsou místa opředená temnými legendami. Pozoruhodné je z hlediska historických památek i samotné město. Najdete tu zámek, kostel svaté Paraskivy původem z Podkarpatské Rusi. K ubytování slouží i chaty. Blansko ocení každý, kdo má rád přírodu. Ta je tu opravdu hezká, takže tu klidně můžete strávit letní dovolenou nebo prodloužený víkend.