7 věcí, které byste měli znát při výběru parfému

shutterstock.com

Neoddělitelnou součástí kosmetické výbavy každé ženy je parfém. Právě vůně napovídá mnohé o osobnosti člověka. Některé ženy rády střídají vůně podle ročních období, jiné si potrpí na své oblíbené značce. Můžeme však říct, že parfém podtrhuje charakter. Co byste měli znát, než si parfém koupíte?

1) Historie parfémů

Parfémy jsou staré už několik tisíc let a prošly si značnými vývojem. Nejprve se jednalo o bylinky a květiny, později vznikly vonné oleje a kadidla a dnes jsou parfémy směsí aromatických látek a esenciálních olejů. Historici specializující se výhradně na dějiny parfémů se shodují, že se parfémy, tehdy v podobě vonných olejů z myrhy, objevovaly už před 3 500 lety. Důkazy se našly ve staré hrobce egyptské královny Hatšepsovet.

2) Dnes jsou parfémy hlavně chemické

Stejně jako většina kosmetických přípravků, tak i parfémy obsahují chemické látky. Jak jsme již zmínily, v minulosti se používaly parfémy s přísadami bylinek a koření (koriandr, pryskyřice, mandle či myrhou). Dnes se tyto prvky v parfémech vyskytují jen zřídka, jedná se spíše o látky chemického původu. Současný parfém obsahuje až 250 ingrediencí, stejně jak mnohá luxusní kosmetika.

3) Jedna vůně nevoní vždy stejně

Pokud jste si koupily s kamarádkou stejný parfém, ale na každé z vás voní úplně jinak, není to nic divného. Rozdílnost ve vůni je totiž dána různým pH pokožky, které je ovlivněno hlavně hormony. Právě pH pokožky určuje, jak se vůně na nositelce rozvine.

4) Parfémy často obsahují růžové a jasmínové výtažky

Na trhu je jen málo parfémů, které by neobsahovaly růžové a jasmínové výtažky. Tyto ingredience jsou součástí receptu každého parfému, bez ohledu na značku a typ.

5) Místa, kde parfém voní nejvýrazněji

Určitě jste už slyšely o místech, kam by se měl parfém aplikovat. Nejvýrazněji a nejsilněji se vůně projeví zejména na šíji, zápěstí, předloktí či za uši. Důvodem je tenká kůže. Místa jsou teplejší díky pulzující krví a parfém se tak lépe odpařuje.

Tip: Zkombinujte spodní prádlo spolu s dobrou vůní a můžete vyrazit na rande

6) Ženy mají lepší čich než muži

Tato skutečnost je známá již od dávných dob. Už v pravěku čich sloužil k přežití, varoval před nakaženým jídlem a také nebezpečnými látkami, které se šířily vzduchem. A to, že mají ženy lepší čich než muži, se projevuje také při výběru parfémů. Žena dokáže v parfumerii strávit i více jak hodinu, což je pro muže nadlidský výkon. Každý parfém má jinou vůni a žena hledá vždy tu nejideálnější.

7) Parfém je z latiny

Slovo parfém má své kořeny v latině. Odvodilo se od slova per fumum, které v překladu znamená „prostřednictvím kouře“. Původně se totiž vyráběly jemné spreje z hmotné substance.

1 komentář u “7 věcí, které byste měli znát při výběru parfému”

  1. Na tom neco bude ze zeny maji lespi cich muj pritel si vubec nevsimne nove vune

Diskuze je uzavřena.